Wydarzenia / Bieżące

2012-03-12

Wielkanocne robótki w Bartoszycach

W sobotę, 3marca 2012, w siedzibie stowarzyszenia w Bartoszycach było tak cicho, że słychać było tylko wykonywane z dużą częstotliwością nakłucia igieł do filcu. Tego właśnie dnia zebrała się na warsztatach wielkanocnych 21 osobowa kreatywna grupa dzieci, młodzieży i seniorów. Przy trzech stanowiskach uczestniczący mogli wykazać się swoją twórczą inwencją i przygotować ozdoby na zbliżające się Święta Wielkanocne. Szczególnie wykonywanie filcowych jajek wielkanocnych z panią Iwoną Burczyk było zadaniem, wymagającym wiele cierpliwości i wytrwałości, przy którym pracowano od 2-3 godzin. Inni uczestnicy mogli z Dorotą Niewęgłowską przy zastosowaniu techniki pergaminowej tworzyć filigranowe kartki z życzeniami świątecznymi


Te różnorodne wielkanocne motywy były wyciskane, wyrzynane i wycinane. Powstawały przy tym robiące duże wrażenie, stwarzające pozory trójwymiarowości. Przy trzecim stanowisku


Dzieci i młodzież wypróbowywała swoje siły przy wykonywaniu wydmuszek. Powstawały tam potem liczne małe dzieła sztuki, które cieszyć będą zarówno artystów, jak i ich rodziny oraz wszystkich obdarowanych i to nie tylko w tym roku, ale również przez następne święta.


Podczas zajęć było dużo okazji do rozmów i opowiadań na temat tradycji wielkanocnych w Polsce i Niemczech, odkrywano różnice i wspólne obyczaje.


Robótki zorganizowała Danuta Niewęgłowska, kierowniczka grupy tanecznej SAGA oraz Yvonne Joachim IfA menadżer kultury działająca przy naszym Związku Stowarzyszeń Niemieckich. Projekt moznabyło zrealizować dzięki wsparciu finansowemu Instytutu Stosunków Zagranicznych w Stuttgarcie, Towarzystwu Społeczno-Kulturalnemu Mniejszości Niemieckiej Bartoszyc i Okolic oraz Związkowi Stowarzyszeń Niemieckich Warmii i Mazur.

Galeria